Fış Fış halı yıkama

Koltuk Yıkama

Temizliğe uygun, anti-bakteriyel, çabuk uçan, keskin kokusuz temizlik maddeleri seçmeliyiz. Koltuk kumaşı yüzeyi, ılık su ve beyaz sabunla temizlendiğinde çok güzel sonuç verir. Koltuk yıkama da bir diğer yöntem de; Yarım kova ılık suya yarım şişe amonyak ve 3 çorba kaşığı arapsabunu koyup, tül parçası veya lifle köpürterek silinir sonra da yumuşatıcı koyulmuş ılık suyla durulanırsa lekeler hemen çıkar.

 

Mutfak halısını veya kurum dökülmüş halılarınızı ise tavsiyemizi dinleyerek yağ çöz sıkıp 10 dakika beklettikten sonra, ılık suyla siliniz. Sonra da fazla suyunu almak için ya bir havlu parçası kullanın veya makine ile çekin. Ne kadar kısa zamanda kurursa o kadar mükemmel olacaktır. Bu yöntemle halılarınızı da gönül rahatlığıyla temizleyebilirsiniz. Bu işlerde önceliği vakumlamaya vermelidir. Bundan daha sonra ise kumaş yüzeyinin de altına suyu ve güçlü deterjanı yaymak sureti ile suyu alt süngere geçirmeleridir.

 

Böylelikle sadece yüzey değil, yüzeyin altındaki kir ve bakteriler de temizlenmiş olurlar. Yüzeyin ve yüzey altının güçlü bir vakumla alınmasından sonra görevini tamamlamış olur. Tabi ki doğal olarak yüzeyde bir miktar nem kalacaktır. Nemin tamamen uçması sadece sudan kaynaklı değildir, o an kullanılan güçlü kimyasalın da uçması su ile birlikte olur. Bunun da takribi süresi Ankara şehrinde ortalama 4-8 saattir. İşte yıkama saat aralığının bu kadar uzun olmasının sebebi, koltuk yıkama firmaları tarafından işlem yapılan yerin bazen az bazen ise çok fazla su ve kimyasala muhatap kalmasındandır. Yüzeyde bulunan kirleri fırçalamaya gerek bırakmadan kullanılan kimyasallar ile kirin çıkması sağlanır. Temizleme işleminde en önemli şey, yüzeydeki suyun koltuk yıkama firmaları nezdinde tamamen çekilmesidir. Silme işlemine başlamadan önce renklerin solmayacağından ya da başka türlü bir zarar gelmeyeceğinden emin olmak için kanepe veya sandalyenizin görünmeyen küçük bir yerinde denemeler yapmanız faydalı olacaktır.

 

Ayrıca Ankara da ki oymadan yapılma eski bir sandalyeniz varsa, mağazadan aldığınız bir çekyat veya kanepeye uyguladığınızdakinden daha farklı bir temizlik tekniği uygulamanız gerekir. Neyse, biz konumuza dönelim. Yeni bir heves ve büyük beğeni aldığınız takımınızı, yeni olduğu için ilk etapta koruyucu örtüler ile kullanmak istemezsiniz. Şık durmayan bu örtüler kullanılmadığı zaman ise takımların kirlenmesi söz konusu. Yeni alınan takımlarda yaşanan lekelenme durumlarında, koltuğun lekelenen kısmı dışında kalan alanına zarar vermemek adına, yıkama firmaları adına lekeyi dışından merkezine doğru temizlemek en doğru taktiktir. Ayrıca döşemelik kumaşlarda arapsabunu, beyaz sabun veya özel koltuk şampuanları ile hav yönüne doğru silinmeli ve kendi kendine kurumaya bırakılması tavsiyemizdir. Kuruyana kadar evinizi sağlam bir şekilde havalandırırsanız, koku yapmadan kurumasına destek olacaksınız. Silindikten sonra fazla ıslak bırakılan yüzeylerde, sıvı kumaştan süngere inmekte ve kuruması zaman aldığından kötü bir koku yaymaktadır.

 

Yeni aldığınız koltuğunuzun temizliğinde, günümüzde profesyonel koltuk yıkama hizmeti alarak ve de ekonomik şekilde hijyeni sağlamak mümkün olsa da, kişilerin bu temizlik sonrasında hijyeni uzun süre korumak adına yapması gereken bazı şeyler vardır. Örneğin yastık kılıflarının yıkanabildiği fermuarlı olanlar ve minder kılıfları yıkanabilir olan koltuğa sahip kullanıcılar, bu kılıfları makinesinde yıkayarak büyük ölçüde hijyeni sağlayabiliyorken, elektrikli süpürgelerde bulunan koltuğun temizliği için uygun aparatlar ile de hijyen sağlanabilmektedir.

 

Ankara ili olarak koltuk yıkama firmaları bünyesinde Evde Halı temizleme işleminde de aynı makinelerle başarı sağlanır. Malumunuz temizleme firmaları bu uygun tasarlanmış aparatlar aracılığı ile minderlerin ulaşılması güç iç kısımlarına ve koltuğunuzun kıvrım noktalarına ulaşabilir ve tozların, koltuğunuzun içine sinmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca günümüz teknolojisine uygun olarak ve modern şekilde tasarlanmış bir çok takımın üzerinde nasıl bir temizliğin gerektiğini belirten kullanım etiketi de mevcuttur. Bu etiketler üzerinde yazılı olan uyarılar dikkate alınarak, kumaşın özelliklerine göre temizlik ve bakım yapılması ürünlerin kullanım ömrünü uzatmaktadır.